Strona główna
O mnie
Blog
Akademia Online
Przepisy
Ciasta
Kremy
Artykuły
Dodatki do tortów
Połączenia smakowe
Do pobrania
Galeria
Kontakt
Newsletter
Beza

Beza

wpisy podobne:

Wielkanocne babeczki - wiosenne drzewkaWielkanocne babeczki - wiosenne drzewkaPiernikowe, szafirowe śnieżynkiPiernikowe, szafirowe śnieżynkiCrumble czyli kruszonkaCrumble czyli kruszonkaBiszkopt do naked cakeBiszkopt do naked cake
Beza może stanowić ciasto samo w sobie jak Pavlova, ale świetnie sprawdza się też jako pojedyncza warstwa w torcie, różnicując jego strukturę. Każdy lubi ją inaczej: jedni wyschniętą i chrupiącą a inni suchą na zewnątrz i lekko ciągnącą wewnątrz. Do tortu wolę całkowicie wysuszoną - kruchą, jako kontrast do miękkiego biszkopta. Do bezy często dodaję też nuty smakowe: kawę, orzechy czy owocowy kisiel.

Jak zrobić blat bezowy o średnicy 24cm



Składniki:

4 białka
1 szklanka cukru (do jajek o wielkości XL dodatkowo 1/4 szklanki)
1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej lub kisielu

1. Białka wkładamy do miski i ubijamy lekko, zanim zaczniemy partiami dodawać cukier. Nie możemy jednak zbytnio zwlekać, gdyż białka ubijane bez cukru łatwo przebić, a wtedy zaczną się rozwarstwiać. Po dodaniu cukru ubijanie powinno trwać jeszcze około 5 minut, piana zrobi się gęsta i nabierze satynowego połysku, wtedy właśnie jest doskonała.
2. Teraz dodajemy skrobię i inne dodatki mieszając delikatnie rózgą.
4. Na papierze odrysowujemy dno tortownicy i wypełniamy go pianą. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 110° bez termoobiegu na 15 minut a następnie zmniejszamy temperaturę do 100° i suszymy przez 2 godziny - będzie lekko ciągnąca wewnątrz. Do całkowitego wysuszenia bezy wystarczy zostawić ją w zamkniętym piekarniku do całkowitego wystudzenia.

TIP: Beza po upieczeniu powinna być bielutka, jeżeli zbrązowiała, to znaczy, że temperatura pieczenia była zbyt wysoka i cukier uległ karmelizacji. Piszę o tym, bo każdy piec piecze nieco inaczej i czasami trzeba sprawdzić temperaturę i czas pieczenia na własnym, żywym organizmie.

TIP 2: W artykule: Biszkopt idealny i inne ciasta do tortu, pisałam o dodawaniu do bezy soku z cytryny, octu, czy innego zakwaszającego składnika, pytacie dlaczego? Otóż siła ubitych białek decyduje o strukturze bezy i to właśnie dodatek kwaśnego składnika, ma stabilizować jej strukturę. Uważam jednak, że dobrze ubite, świeże białka są wystarczająco stabilne. Dodatek mąki ziemniaczanej powoduje natomiast, że beza będzie bardziej zwarta.

TIP: Blat do umieszczenia w kremie powinien być cieńszy i o ok 3 cm mniejszy od średnicy tortu, by otoczyć go tunelem z kremu. Z podanych proporcji uzyskamy dwa takie blaty.

Obrazek: Przypnij PINa z przepisem
Obrazek: blat bezowy do tortu - przepis


Jaką bezę lubisz najbardziej, zupełnie wysuszoną czy ciągnącą w środku?


Obrazek: podpis

Chcesz rozwijać swoją pasję dekorowania tortów, podnosić umiejętności, wzbudzać podziw swoimi dziełami, albo zarabiać na czymś co i tak kochasz?

Odkryj naszą profesjonalną platformę kursów online i dołącz do Cukrowych Artystek w Akademii i w naszej grupie na fb.


Dołącz do Akademii





Poznaj słodkie piny profilu Kawał Ciacha
a b c d e
Polityka prywatności